Špaletovými okny se zabýváme již od roku 1920. Toto řemeslo se u nás dědí z generace na generaci. Za tu dobu jsme dokázali nabrat obrovské množství znalostí a zkušeností v této problematice. Dnešní doba klade důraz na tepelně izolační vlastnosti a dlouhověkost řemeslného zpracování špaletových oken, a proto jsme pro Vás připravili tohoto průvodce, aby jsme se mohli seznámit s detaily a postupy.
Na začátku každé renovace je potřeba ze špaletových oken sundat veškeré odnímatelné prvky, které posléze buďto projdou renovací nebo budou nahrazeny novými.
Dále je potřeba špaletová okna spasovat, protože během let povětrnostních vlivů mění tvar. Všechny panty na začátku promažeme bezbarvou vazelínou, aby šla okna dobře vysadit a nasadit a zároveň jsme jim usnadnili jejich pohyb.
Další krok je odstranění všech starých nátěru a nesoudržných vrstev, abychom se dostali až na puvodní podklad. Opalování děláme buď elektrickou horkovzdušnou pistolí nebo plynovým hořákem a plamenem. Zbytky staré barvy ekologicky likvidujeme.
Po obnažení dřeva až na původní podklad musí dojít k ošetření a zasíťování dřeva. Ošetření se provádí impregnačním napouštědlem, které je fungicidní proti dřevokazným houbám a hmyzu. Napouštědlo se dostane do velké hloubky materiálu špaletových oken a na podkladu vytvoří síť pro další vrstvu.
Na základě přání zákazníka provádíme kompletní přesklení vnitřních a/nebo vnějších křídel. Původní okna jsou většinou zasklena sklem do tloušťky 3mm. My aplikujeme sklo o tloušťce minimálně 4mm a více a to z důvodu vyšší odolnosti a lepších zvukotěsných vlastností špaletových oken.
Většina historických špaletových oken je zasklena sklenářským tmelem. Sklenářský tmel časem po vyprchání fermeže ztvrdne na kámen a praskne. Při prvním styku s vodou a následnému mrazu dojde k odpadnutí sklenářského tmelu okenního křídla a voda se tím pádem dostane pod barvu. Proto se okna loupou.
My používáme SMX® polymer. Je to novodobá technologie zasklívání, která dokáže absorbovat tepelné šoky tím, že se dokáže rozpínat a svršťovat (elasticita). Proto nikdy nepraskne, z okna nevypadne a voda se nedostane pod barvu - okno se nezačne loupat.
Po odstranění původních vrstev a napuštění dřeva špaletových oken musí dojít k vyhlazení podkladu. K tomu používáme elektrické vybrační a excentrické brusky osazené nízkými hrubostmi brusného papíru.
K hrubému tmelení, tím máme na mysli nerovnosti od 2mm výš, používáme dvousložkové polyesterové tmely s obsahem dřevní moučky. Pokud je nerovnost větší než 1cm tak používáme dvousložkové epoxidové pryskyřice.
První základní nátěr se ukotví do sítě napouštědla. I přes následné broušení vyplní dostatečně všechny póry dřeva. Aplikace prvního základního nátěru nám ukáže všechny jemné nerovnosti a nedostatky, které je třeba odstranit následným jemným tmelením.
Jemné ruční tmelení provádíme dvousložkovým polyesterovým tmelem určeným do nerovnosti 2mm.
Jedná se pouze o ruční práci, kde je potřeba brát maximální ohled na detail špaletového okna. Je to jeden z časově nejnáročnějších procesů, a to především díky své nesmírné důležitosti. Tento proces již do značné míry ovlivňuje konečný výsledek renovace.
Po provedení všech předchozích kroků dojde druhým základním nátěrem k uzavření všech procesů a sjednocení povrchu před email.
Jako emailový nátěr používáme emaily na bázi alkydových pryskyřic, které mají výborné difuzní vlastnosti. Dále jsou schopny regulovat vlhkost, jsou odolné vůči běžným domácím čistícím prostředkům a krátkodobě vůči slabým kyselinám a louhům. Při aplikaci nevydávají zápach.
Na již hotová špaletová okna se do falců vyfrézují drážky pro aplikaci silikonového těsnění.
Silikonové těsnění se aplikuje do předem vyfrézované drážky na stromečkový zámek. Dodáváme ho v několika tloušťkách od B1 až do B12 a má tvarovou paměť. Proto je vhodný k použití na špaletových a historických oknech.
Když je špaletové okno po renovaci kompletní, dojde k aplikaci všech demontovaných a renovovaných (nebo nových) prvků zpět. Poté se okno zabalí a připraví se na přepravu zpět k zákazníkovi.